Yaklaşık 8.000 kilometrelik kullanımın ardından sahibi, MT-25 ve R25'te hissettiği alt devir cansızlığını MT-03'te yaşamadığını söylüyor; farkı özellikle düşük devirlerde belirgin, üst devirlerde daha az hissedilir buluyor.
Adventure Istanbul · 2021 modelYamaha
MT-03
Teknik özellikleri tanı. Farklı kanalların sürüş deneyimlerini, artıları ve çekinceleriyle keşfet.
2 kanaldan incelemeleri keşfetİnceleme özeti
Bu motosiklet için bir araya gelen kaynaklar
Not dağılımı ve kaynak kapsamı47 olumlu · 10 olumsuz +
55 sürüş gözlemi / kişisel yorum · 2 aktarılan yorum · 0 olası risk notu.
| Sürüm | Kaynak | Kanal | Olumlu | Olumsuz |
|---|---|---|---|---|
| 2021 model | 1 | 1 | 5 | 3 |
| 2020 model | 1 | 1 | 16 | 3 |
| Model yılı belirtilmedi | 2 | 1 | 26 | 4 |
Tüm incelemeleri kapsar. Tekrarlanan notlar bir kez sayılır; not dağılımı motosikletin kalite puanı değildir.
Donanım ve inceleme konuları21 etiket +
Motosikleti tanı
Teknik özellikler
Veriler, aşağıda adı geçen üretici sürümüne aittir. İncelemedeki motosikletin yılı ve aksesuarları farklı olabilir.
2025 model Teknik referans · MT-03 · 2025 · Bikez ikincil kaynak; pazar belirtilmemiş
- Silindir hacmi
- 321.0 ccm (19.59 cubic inches)
- Motor
- Twin, four-stroke
- Maksimum güç
- 42.0 HP (30.7 kW)) @ 10750 RPM
- Maksimum tork
- 29.6 Nm (3.0 kgf-m or 21.8 ft.lbs) @ 9000 RPM
- Sıkıştırma oranı
- 11.2:1
- Çap × strok
- 68.0 x 44.1 mm (2.7 x 1.7 inches)
- Yakıt sistemi
- Injection
- Soğutma
- Liquid
- Şanzıman
- 6-speed
- Son aktarma
- Chain (final drive)
- Debriyaj
- Multiplate wet
- Yakıt tüketimi
- 4.20 litres/100 km (23.8 km/l or 56.00 mpg)
- Ön süspansiyon
- KYB inverted forks, Ø37.0 mm inner tube
- Arka süspansiyon
- Single shock; 7-step preload adjustable
- Ön lastik
- 110/70-R17
- Arka lastik
- 140/70-R17
- Ön fren
- Single disc. ABS
- Arka fren
- Single disc. ABS
- Sürüşe hazır ağırlık
- 169.2 kg (373.0 pounds)
- Sele yüksekliği
- 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting.
- Yerden yükseklik
- 160 mm (6.3 inches)
- Dingil mesafesi
- 1380 mm (54.3 inches)
- Yakıt deposu
- 14.00 litres (3.70 US gallons)
Teknik veri kaynağı: Bikez · MT-03 (2025) · ikincil kaynak ↗
Farklı bakışlar
İncelemeler
Kanalları tek bakışta karşılaştır; özet ve yıl seçenekleri için satırı aç. Olumlu not oranı, gösterilen incelemedeki olumlu notların tüm olumlu/olumsuz notlara oranıdır; kanalın verdiği puan değildir. Farklı yıl ve sürümler birleştirilmez.
4 incelemeden 4 tanesi gösteriliyor.
Adventure Istanbul1 inceleme · 2021 model
%63olumlu not oranı+5 olumlu−3 olumsuz
İncele
MOTOR LIVE3 inceleme · 2020 model · öndeki inceleme
%84olumlu not oranı+16 olumlu−3 olumsuz
İncele
Yamaha MT-03 — MOTOR LIVE incelemesi
Başlıkta 2020 olarak tanımlanan Yamaha MT-03, iki yorumcunun ıslak yoldaki sürüş değerlendirmeleriyle inceleniyor. Sert kullanım yapılamadığı belirtiliyor. Yeni çatal, lastiklerin yatışa geçişi, erişilebilirlik, ergonomi, motor karakteri, şanzıman, frenler ve dönemin fiyatları değerlendiriliyor. Yaklaşık 169 kg ağırlık kesin olmayan bir hatırlama olarak aktarılıyor; tüketim ölçümü sunulmuyor. İlk iki vitesin şehir içi hızlanmaları canlandırmaya yönelik oranlandığı anlatılıyor. Kapanışta Kawasaki'nin satış liderliği, yeni görünümün MT-03'e yardımcı olabileceği beklentisi ve daha ucuz Zontes alternatifi anılıyor; bunlar ayrı sürüş değerlendirmeleri oluşturmuyor.
Yamaha MT-03 — MOTOR LIVE incelemesi
Bir günlük karşılaştırmalı sürüşte değerlendirilen MT-03; hafifliği, alçak selesi, kolay yönetilmesi ve canlı motoruyla öne çıkıyor. Küçük yapılı ve öğrenmeye devam eden A2 sürücülerine öneriliyor. Ekonomik oluşu ve yeni sürücü sigortasında karşılaştırmalı avantajı vurgulanıyor. Son hız konuşmasındaki yaklaşık 180–185 km/sa ifadesi pist bağlamında veriliyor; kesin ölçüm yöntemi açıklanmıyor.
Yamaha MT-03 — MOTOR LIVE incelemesi
321 cc paralel çift silindirli Yamaha MT-03 sürüş testi. Doğal oturuşu, yere erişimi, motoru, frenleme gücü ve çok yönlülüğü beğeniliyor; bozuk virajlarda süspansiyon hareketleri ve erken arka ABS müdahalesi eleştiriliyor. Aksesuar seçenekleri anlatılıyor ancak bunların test motosikletine takıldığı belirtilmiyor. Başlıktaki 2016 ifadesi model yılını kesinleştirmediğinden yıl belirtilmedi. R3, teknik köken ve oturuş karşılaştırması için anılıyor; ayrı bir sürüş incelemesi sunulmuyor.
Senin sürüşüne göre
Kime uygun?
Bu model için kullanım senaryosunu açıkça değerlendiren kaynak notları henüz yeterli değil. İncelemelerin ayrıntılarını okuyabilirsin.
Kaynaklardan sürüş notları
Konulara göre görüşler
57 görüş · Konuları ve kaynak notlarını keşfet
Kaynaklardan sürüş notları
Konulara göre görüşler
57 görüş · Konuları ve kaynak notlarını keşfet
Bir konu seç, kaynakların beğendiği ve eleştirdiği noktaları birlikte oku. Notlar tüm incelemeleri kapsar; her kaynağın model yılı ve versiyonu ayrıca belirtilir.
Diğer konular
57 görüş gösteriliyor. Konu sayıları olumlu ve olumsuz notların toplamıdır.
Sahibi, MT-03'ün arka fren ABS'sini fazla müdahaleci buluyor.
Adventure Istanbul · 2021 modelSahibi, ön tarafı arka frene ilişkin eleştirisine göre daha iyi bulsa da MT-03'ün ön freninin daha iyi olması gerektiğini düşünüyor.
Adventure Istanbul · 2021 modelSahibi, Avustralya'daki kendi kullanımında bildirdiği ortalama 3,5 litrelik tüketimi beklediğinden daha ekonomik buluyor; MT-25 ve R25'in tüketimini net hatırlamadığı için kesin bir tüketim üstünlüğü ileri sürmüyor.
Adventure Istanbul · 2021 modelSahibi, motosikletinin üzerindeki lastiklerden Avustralya'daki kullanımında belirgin biçimde şikâyetçi olmadığını söylüyor; rahat kullanabilmesini yerel asfalt kalitesine bağlıyor.
Adventure Istanbul · 2021 modelSahibi, korna düğmesinin konumunu biraz uzak buluyor; buna rağmen yaklaşık 8.000 kilometrede ihtiyaç duyduğu yalnızca üç kullanımda da düğmeyi bulabilmiş ve alışınca sorun yaşanmayacağını tahmin ediyor.
Adventure Istanbul · 2021 modelSahibi, kendi 2021 model motosikletinin mavi boyasını ve krem rengiyle oluşturulan renk uyumunu çok beğeniyor.
Adventure Istanbul · 2021 modelMT-03'ün Türkiye'de de satılması gerektiğini düşünen sahibi, konuşma döneminde MT-25'in 100 bin lira olduğu ve MT-03'ün yaklaşık 30 bin lira daha pahalı geleceği varsayımında, yalnızca alt devir güç farkı için bile ek bedeli vermeye değer buluyor.
Adventure Istanbul · 2021 modelYorumcu, ıslak yollar nedeniyle sert kullanamadığı testte yeni ön çatalın frenleme sırasında iyi destek sağladığını hissediyor.
MOTOR LIVE · 2020 modelIslak yolda yapılan sınırlı testte yeni çatalla ön tarafın daha hassas yönlendiği ve daha fazla geri bildirim verdiği belirtiliyor.
MOTOR LIVE · 2020 modelIslak yol testinde yeni GPR 300 lastiklerin düzenli, yuvarlak profilinin yatışa geçişi kademeli hale getirmesi beğeniliyor.
MOTOR LIVE · 2020 model780 mm'lik alçak sele yüksekliği motosikleti erişilebilir kılıyor.
MOTOR LIVE · 2020 modelBiraz yükseltilip sürücüye yaklaştırılan gidonla oturuş pozisyonu rahat bulunuyor.
MOTOR LIVE · 2020 modelSüspansiyonlar sertleşmiş olsa da konfor ile kontrol dengesi beğeniliyor; küçük yol darbelerinde kademeli çalışmaları da olumlu değerlendiriliyor.
MOTOR LIVE · 2020 modelMotosiklet hafif bulunuyor; yorumcu ağırlığını kesin olmadığını belirterek yaklaşık 169 kg olarak hatırlıyor.
MOTOR LIVE · 2020 modelGüç/ağırlık oranı ve motorun hacmine göre sunduğu azami güç olumlu değerlendiriliyor.
MOTOR LIVE · 2020 modelMotor rakip A2 modellerine göre daha az torklu, alt devirlerdeki çekişi sınırlı bulunuyor; tamamen tepkisiz olmadığı ve yaklaşık 3000 dev/dak'tan itibaren kullanılabildiği de belirtiliyor.
MOTOR LIVE · 2020 modelMotorun üst devirlerde canlanması ve devir çevirmeyi sürdürmesi beğeniliyor; canlanma eşiğinin kesin sayısı otomatik dökümden güvenle çıkarılamıyor.
MOTOR LIVE · 2020 modelAltıncı vitesin hızlı yollarda motor devrini ve tüketimi düşürmeye yönelik oranı faydalı bulunuyor; bu, ölçülmüş bir tüketim sonucu olarak sunulmuyor.
MOTOR LIVE · 2020 modelVites kutusu biraz takılmalı ve sert bulunuyor; geçişleri belirgin ve dikkatli yapmak gerekiyor.
MOTOR LIVE · 2020 modelŞanzıman değerlendirmesinde kumandanın yumuşaklığı hoş bulunuyor; döküm bunun debriyaj mı yoksa vites kumandası mı olduğunu açıkça ayırmıyor.
MOTOR LIVE · 2020 modelIslak yolda yapılan testte genel frenleme yeterli bulunuyor; bu övgü arka frenin hissine yönelik eleştiriden ayrı tutuluyor.
MOTOR LIVE · 2020 modelArka frenin geri bildirimi çok zayıf ve pedalı sert bulunuyor; yorumcu ne kadar fren uyguladığını anlamakta zorlandığını söylüyor.
MOTOR LIVE · 2020 modelIslak yollar nedeniyle sınırları araştırılamayan testte bile virajlı kesimlerde sürüşü çok keyifli bulunuyor.
MOTOR LIVE · 2020 modelIslak yolda sınır sürüşü yapılamasa da virajlarda çevik, dengeli ve yatışta kontrollü bulunuyor; yeni ters çatalın dinamik davranışa katkısı beğeniliyor.
MOTOR LIVE · 2020 modelYeni ters çatalın motosiklete kattığı görünüm beğeniliyor.
MOTOR LIVE · 2020 modelVideonun döneminde 5499 avroluk fiyat cazip ve kabul edilebilir bulunuyor. Z400'ün 5699 avroluk fiyatına farkın az olduğu belirtilirken, 5999 avroluk KTM karşısında Yamaha'nın fiyat avantajı vurgulanıyor.
MOTOR LIVE · 2020 modelTestçiler, 168 kg olarak belirtilen MT-03'ü çok hafif ve bisiklet gibi hissettiren bir motosiklet olarak değerlendiriyor.
MOTOR LIVE · Model yılı belirtilmediTestçiler MT-03'ün kullanımını ve manevra yapmasını son derece kolay buluyor.
MOTOR LIVE · Model yılı belirtilmediTestçiler MT-03'ü ekonomik bir seçenek olarak görüyor; karşılaştırmanın yapıldığı dönemde yeni ehliyetli sürücünün sigorta maliyetinde de avantajlı model olduğunu belirtiyor.
MOTOR LIVE · Model yılı belirtilmediTestçi, özellikle küçük yapılı sürücüler açısından 780 mm'lik alçak sele yüksekliğini bir avantaj olarak görüyor.
MOTOR LIVE · Model yılı belirtilmediTestçi, küçük yapılı veya motosikletin ağırlığıyla uğraşmak istemeyen sürücülere MT-03'ü özellikle öneriyor.
MOTOR LIVE · Model yılı belirtilmediTestçi MT-03'ün motorunu çok canlı buluyor ve üst devirlere çıkarılarak kullanılmasını beğeniyor.
MOTOR LIVE · Model yılı belirtilmediMT-03'ü kullanan testçi, devir çevirerek sürerken çok eğlendiğini söylüyor.
MOTOR LIVE · Model yılı belirtilmediTestçiler MT-03'ün 42 beygirlik gücünü olumlu değerlendiriyor; pist bağlamında yaklaşık 180–185 km/sa son hızdan söz ederek 35 kW kısıtlı MT-07 ve TMAX'ten daha yüksek son hıza ulaşabildiğini belirtiyor. Kesin hız değeri konuşmada netleşmiyor.
MOTOR LIVE · Model yılı belirtilmediTestçiler, bir günlük ortak sürüşte şehir, otoyol ve farklı karayollarında yasal hızlarla ilerlerken MT-03'ün diğer iki modelin gerisinde kalmadığını değerlendiriyor; konuşmada MT-03 sürücüsünün hafif yapılı olduğu da hatırlatılıyor.
MOTOR LIVE · Model yılı belirtilmediTestçi, A2'nin ilk iki yıllık öğrenme döneminde MT-03'ü çok uygun buluyor; hızla güven verdiğini ve yeterli güç sunarken sürücüyü bunaltmadığını belirtiyor.
MOTOR LIVE · Model yılı belirtilmediTasarımı estetik açıdan özenli ve değerli hissettiren bir yapıda bulunuyor; öndeki ışık imzasının gündüz bile keskin bir bakış kazandırdığı belirtiliyor.
MOTOR LIVE · Model yılı belirtilmediDonanım düzeyi beğeniliyor; bazı daha büyük hacimli motosikletlerde bulunmayan özellikler sunduğu belirtiliyor.
MOTOR LIVE · Model yılı belirtilmediR3'e göre daha geniş, yüksek ve sürücüye yakın gidonuyla dik ve doğal bir oturuş sağlıyor; motosiklete hemen alışıldığı söyleniyor.
MOTOR LIVE · Model yılı belirtilmedi78 cm yüksekliğindeki dar sele sayesinde yere erişim kolay bulunuyor; yorumcu bunu farklı boylardaki sürücülere de genelliyor.
MOTOR LIVE · Model yılı belirtilmediSüspansiyonun sürüş konforunu desteklediği belirtiliyor.
MOTOR LIVE · Model yılı belirtilmediBozuk zeminli virajlarda motosiklet hafifçe salınıyor; bu koşullarda süspansiyonun biraz daha sert olması isteniyor.
MOTOR LIVE · Model yılı belirtilmediArka frende ABS'nin biraz erken devreye girdiği belirtiliyor.
MOTOR LIVE · Model yılı belirtilmediÖn frenin oldukça iyi frenlediği belirtiliyor.
MOTOR LIVE · Model yılı belirtilmediÖn frenin ilk tepkisinin biraz daha yumuşak olması isteniyor gibi görünüyor; otomatik dökümde bu çekincenin ifadesi kısmen bozuk.
MOTOR LIVE · Model yılı belirtilmediKüçük çift silindirli motorun karakteri beğeniliyor; rahatça devir yükselttiği belirtiliyor.
MOTOR LIVE · Model yılı belirtilmediMotorun hemen her zaman yeniden hızlanma isteğine karşılık verebildiği belirtiliyor.
MOTOR LIVE · Model yılı belirtilmediArkadaki LED aydınlatma güven verici bulunuyor; değerlendirme ön farın gece aydınlatmasına ilişkin değil.
MOTOR LIVE · Model yılı belirtilmediGörsel cüssesi beğeniliyor; küçük hacimli bir motosiklet gibi görünmediği ve daha büyük bir motosiklet sanılabileceği söyleniyor.
MOTOR LIVE · Model yılı belirtilmediTüketimi düşük bulunuyor; yorumcu ölçülmüş bir sonuç vermeden 100 km'de 5 litrenin altında olabileceğini tahmin ediyor.
MOTOR LIVE · Model yılı belirtilmediA2 ehliyetlilerin motorun kapasitesini tam kullanabilmesi, güç kısıtlamalı bir roadster sürmeye göre daha eğlenceli bulunuyor.
MOTOR LIVE · Model yılı belirtilmediGösterge çok kapsamlı bulunuyor; vites göstergesi ve ayarlanan devirde uyarı veren vites değiştirme ışığı özellikle belirtiliyor.
MOTOR LIVE · Model yılı belirtilmediŞehir, otoyol ve normal yol sürüşlerinde çok yönlülüğü güçlü yanı olarak görülüyor; hızı belirtilmeyen otoyol denemesinde de yetersiz bulunmuyor.
MOTOR LIVE · Model yılı belirtilmedi168 kg dolu ağırlığıyla şehirde sürmesi keyifli bulunuyor; trafikte aralardan kolayca sıyrılabilmesi beğeniliyor.
MOTOR LIVE · Model yılı belirtilmediYamaha'nın sunduğu geniş aksesuar yelpazesi sayesinde kolayca kişiselleştirilebilmesi güçlü bir yanı olarak görülüyor; bu aksesuarların test motosikletine takıldığı belirtilmiyor.
MOTOR LIVE · Model yılı belirtilmediVideoda belirtilen 5.199 avroluk fiyat zaten yüksek bulunuyor; isteğe bağlı aksesuarların faturayı daha da artıracağı vurgulanıyor.
MOTOR LIVE · Model yılı belirtilmediKaynakların ortaklaştığı konular
Tekrarlanan görüşler
En az iki farklı yayıncının aynı konuda, aynı yönde notları bulunuyor. Farklı yıl ve versiyonlara ait görüşleri kaynaklarıyla birlikte oku. Bu bölüm tüm incelemeleri kapsar. Aynı kanal iki yönde de yer alabilir; filtreler konuları süzer, karşıt görüşleri gizlemez.
Fiyat ve değer2 kanal olumlu
Öne çıkan artılar
-
MT-03'ün Türkiye'de de satılması gerektiğini düşünen sahibi, konuşma döneminde MT-25'in 100 bin lira olduğu ve MT-03'ün yaklaşık 30 bin lira daha pahalı geleceği varsayımında, yalnızca alt devir güç farkı için bile ek bedeli vermeye değer buluyor.
-
Videonun döneminde 5499 avroluk fiyat cazip ve kabul edilebilir bulunuyor. Z400'ün 5699 avroluk fiyatına farkın az olduğu belirtilirken, 5999 avroluk KTM karşısında Yamaha'nın fiyat avantajı vurgulanıyor.
Öne çıkan çekinceler
Bu yönde en az iki kanalda tekrarlanan görüş yok.
Frenler2 kanal olumsuz
Öne çıkan artılar
Bu yönde en az iki kanalda tekrarlanan görüş yok.
Öne çıkan çekinceler
-
Sahibi, MT-03'ün arka fren ABS'sini fazla müdahaleci buluyor.
-
Arka frenin geri bildirimi çok zayıf ve pedalı sert bulunuyor; yorumcu ne kadar fren uyguladığını anlamakta zorlandığını söylüyor.
Lastikler2 kanal olumlu
Öne çıkan artılar
-
Sahibi, motosikletinin üzerindeki lastiklerden Avustralya'daki kullanımında belirgin biçimde şikâyetçi olmadığını söylüyor; rahat kullanabilmesini yerel asfalt kalitesine bağlıyor.
-
Islak yol testinde yeni GPR 300 lastiklerin düzenli, yuvarlak profilinin yatışa geçişi kademeli hale getirmesi beğeniliyor.
Öne çıkan çekinceler
Bu yönde en az iki kanalda tekrarlanan görüş yok.
Motor karakteri2 kanal olumlu
Öne çıkan artılar
-
Yaklaşık 8.000 kilometrelik kullanımın ardından sahibi, MT-25 ve R25'te hissettiği alt devir cansızlığını MT-03'te yaşamadığını söylüyor; farkı özellikle düşük devirlerde belirgin, üst devirlerde daha az hissedilir buluyor.
-
Motorun üst devirlerde canlanması ve devir çevirmeyi sürdürmesi beğeniliyor; canlanma eşiğinin kesin sayısı otomatik dökümden güvenle çıkarılamıyor.
Öne çıkan çekinceler
Bu yönde en az iki kanalda tekrarlanan görüş yok.
Tasarım2 kanal olumlu
Öne çıkan artılar
-
Sahibi, kendi 2021 model motosikletinin mavi boyasını ve krem rengiyle oluşturulan renk uyumunu çok beğeniyor.
-
Yeni ters çatalın motosiklete kattığı görünüm beğeniliyor.
Öne çıkan çekinceler
Bu yönde en az iki kanalda tekrarlanan görüş yok.
Yakıt tüketimi2 kanal olumlu
Öne çıkan artılar
-
Sahibi, Avustralya'daki kendi kullanımında bildirdiği ortalama 3,5 litrelik tüketimi beklediğinden daha ekonomik buluyor; MT-25 ve R25'in tüketimini net hatırlamadığı için kesin bir tüketim üstünlüğü ileri sürmüyor.
-
Tüketimi düşük bulunuyor; yorumcu ölçülmüş bir sonuç vermeden 100 km'de 5 litrenin altında olabileceğini tahmin ediyor.
Öne çıkan çekinceler
Bu yönde en az iki kanalda tekrarlanan görüş yok.
Eşleşen konu yok. Aramayı veya yön filtresini değiştirebilirsin.
Keşfetmeye devam et
Benzer motosikletler
İncelemesi bulunan modeller arasından ortak sınıf, yakın motor hacmi ve ortak etiketlere göre seçildi. Hacimler kartlarda belirtilen teknik referanslara aittir; yıl ve donanım farklılık gösterebilir.
Z400
- Motor hacmi
- 399.0 ccm (24.35 cubic inches)
- Güç
- 46.9 HP (34.3 kW)) @ 10000 RPM
Teknik referans · 2024
- Ortak sınıf: Naked
- Yakın motor hacmi
- Ortak motor yapısı: Paralel twin
MT-25
- Motor hacmi
- 250.0 ccm (15.25 cubic inches)
- Güç
- 35.5 HP (25.9 kW)) @ 12000 RPM
Teknik referans · 2023
- Ortak sınıf: Naked
- Yakın motor hacmi
- Ortak motor yapısı: Paralel twin
450NK
- Motor hacmi
- 449.5 cc
- Güç
- 34.5kW/9500 rpm
Teknik referans · kaynak sürümü
- Ortak sınıf: Naked
- Yakın motor hacmi
- Ortak motor yapısı: Paralel twin
